Sprzedaż zadłużonej nieruchomości od strony sprzedającego

Najczęstszy powód sprzedaży zadłużonej nieruchomości.

Kupując wymarzone mieszkanie lub dom, posiłkując się kredytem hipotecznym rzadko kiedy myśli się o negatywnych kwestiach. Podczas ubiegania się o kredyt jest przecież sprawdzana zdolność kredytowa, kredytobiorcy mają zwykle stałą pracę, stałe wynagrodzenie. Jednakże jest tutaj pewien haczyk – banki sprawdzają aktualną zdolność kredytową, jednakże kredyt zwykle bierze się na dłuższy okres, 25-30 lat. Co więc w wypadku, kiedy życie „obróci się do góry nogami” i np. kredytobiorca długotrwale straci pracę? No właśnie, wtedy kredytobiorca postanowi sprzedać swoje wymarzone mieszkanie, ponieważ nie będzie miał możliwości na regularną spłatę kredytu hipotecznego. Jest to ostateczne rozwiązanie, kiedy nie ma możliwości zapłacenia raty kredytowej, której oczekuje bank.

Obowiązek informacji o zadłużeniu.

Aktualny właściciel zadłużonej nieruchomości ma obowiązek poinformowania o zobowiązaniu finansowym kupca. W akcie notarialnym należy zawrzeć informację, że kwota, która zostanie przeznaczona na zakup nieruchomości, zostanie podzielona na 2 części:

  • pierwsza część na spłatę zobowiązania
  • druga część przekazana dotychczasowemu właścicielowi za sprzedaż.

Na jaką pomoc może liczyć sprzedający?

Zadłużona osoba może skorzystać z pomocy agencji zajmujących się profesjonalną pomocą w wychodzeniu z pętli zadłużenia. Co więcej, sprzedający może posiłkować się pomocą biura nieruchomości, które pomoże załatwić wszystkie formalności lub skorzystać z pośrednika.

Więcej informacji na https://otico.pl/blog/sprzedaz-zadluzonej-nieruchomosci/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*