Przyczyny odmowy kredytu hipotecznego

Chcesz zakupić mieszkanie czy zbudować dom, składasz wniosek o kredyt hipoteczny i… bank odprawia cię z kwitkiem? Odmowa kredytu hipotecznego może być wywołana szeregiem rozmaitych elementów. Gorzej, gdy w uzasadnieniu nie odnajdziesz określonych informacji, natomiast tylko zamglone „analityk uznał, iż zagrożenie kredytowe jest za duże”.

Zbyt małe zarobki

Wielokrotnie spotykaną przyczyną negatywnych decyzji kredytowych są za małe zarobki, przy czym chodzi tutaj nie jedynie o zarobki pełne, lecz także o tę ich część, jaka pozostaje w konkretnym miesiącu do rzeczywistej dyspozycji wnioskodawcy (nie mylić z tzw. dochodami rozporządzalnymi).

Problemowe źródła przychodów

Jeszcze do niedawna banki pożądały zwłaszcza kredytobiorców z dosyć oczywistymi źródłami przychodów, tj. wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, emerytury lub bezterminowej renty. Teraz, zdecydowana większość z nich dopasowała własną strategię kredytową do specyfiki dzisiejszego rynku pracy oraz w pełni akceptuje także przychody z umów cywilnoprawnych lub z własnej działalności gospodarczej.

Zarobki hipotetycznie „wystarczające”, lecz bez pokrycia w dokumentach

Poszczególni wnioskodawcy zapominają, iż banki, przy wyliczaniu zdolności kredytowej, biorą pod uwagę tyko i wyłącznie przychody, jakie można udokumentować. Znaczy to, iż gdy comiesięcznie zarabiasz np. 3 tys. złotych, lecz ponad połowę tejże sumy stanowią dochody z najmu mieszkania w szarej strefie oraz premie płacone „pod stołem”, to o kredycie hipotecznym możesz w zasadzie zapomnieć.

Źródło informacji – https://otico.pl/blog/przyczyny-odmowy-kredytu-hipotecznego/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*