Dopłaty do najmu – najważniejsze zmiany ustawowe

W lipcu bieżącego roku Sejm RP zgodził się, aby dopłaty do najmu mogły być przyznawane osobom, które zasiedlają mieszkania w ciągu 20 lat od czasu zakończenia inwestycji.

Nie przez dziewięć, ale przez piętnaście lat istniała będzie możliwość pobierania dopłat do najmu w ramach rządowego programu „Mieszkanie na start”. Dodatkowo, pieniądze będą mogli otrzymywać nie tylko pierwsi najemcy lokalu, ale również następne. Powyżej opisane zmiany przegłosował w lipcu Sejm.

Kiedy ruszają dopłaty?

Dopłaty w ramach tego programu mają ruszyć w 2019 roku. Jest to doskonała wiadomość dla osób, których jednocześnie nie jest stać na wynajem własnego mieszkania ani nie posiadają na tyle niskich dochodów, by starać się o otrzymanie mieszkania komunalnego.

Poprawki

Przegłosowane przez posłow poprawki do ustawy o dopłatach wprowadzają szereg korzystnych dla Polaków zmian. Przede wszystkim państwo będzie dofinansowywać czynsze nie przez dziewięć (takie były początkowe plany), lecz przez okres piętnastu lat. Dodatkowo do katalogu kryteriów, które decydują o przyznaniu mieszkania, dodano kryterium otwarte. Dzięki niemu gmina będzie miała prawo do wybierania beneficjentów dofinansowania nie tylko według ściśle określonych w ustawie reguł, ale również według dodatkowego, określonego przez siebie.

Więcej funduszy

Wraz z wydłużeniem okresu dopłatowego, ustawodawca wprowadził korektę wydatków na dopłaty. W roku 2019 ma być na ten cel przeznaczonych aż 200 milionów złotych, zaś w latach 2020-2033 z roku na ro kwota ta będzie powiększana o 200 milionów.

Więcej na https://otico.pl/blog/doplaty-do-najmu-rzad-przyjal-projekt-nowej-ustawy/

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*