Czy można zakupić mieszkanie na firmę?

Czym jest zakup mieszkania na firmę?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy możliwość zakupu pewnych rzeczy ruchomych bądź nieruchomych na konto firmy. Zakup mieszkania na firmę jest właśnie taką możliwością. Możemy na pewnych zasadach wliczać taki zakup do kosztów prowadzenia działalności, a tym samym zmniejszać podatek dochodowego. Ponadto zakup mieszkania traktowany jest jako długoterminowa inwestycja.

Amortyzacja mieszkania jako koszt działalności gospodarczej.

Rozważając zakup mieszkania na firmę należy zacząć od sprawdzenia stanu prawnego danej nieruchomości, przeglądnięcia ksiąg wieczystych i wpisów w nich, jak również sprawdzenie ewidencji gruntów i budynków. Koszty zakupu mieszkania to duży wydatek, nie można pozwolić sobie na pomyłki.

Przedsiębiorcy zakupują nieruchomości w celu odliczania amortyzacji, czyli wliczania wartości mieszkania do kosztów uzyskiwania przychodów. Obniżają wtedy wysokość podatku dochodowego. Są w możliwości odliczania amortyzacji. Pierwsza to określona zgodnie z wykazem 1,5 procentowa stawka roczna, a druga stawka indywidualna w wysokości maksymalnej 10 procent rocznie. Zgodnie z wytycznymi organów podatkowych okres amortyzacji mieszkania nie może być krótszy niż 10 lat i może być stosowany do środków trwałych po raz pierwszy wpisanych do ewidencji tego przedsiębiorcy.

Zakup mieszkania na firmę można również dokonać na kredyt. Wówczas możemy również wliczać do kosztów naliczone od kredytu odsetki. Mieszkanie można użytkować samemu lub wynająć, najlepiej innemu przedsiębiorcy.

Źródło artykułu: https://otico.pl/blog/kup-mieszkanie-na-firme-i-zyskaj-na-amortyzacji-6/

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*